Από τον Οργανισμό Ανάπτυξης Κρήτης ανακοινώνεται ότι:
1. Στα πλαίσια της ενημέρωσης των πολιτών, αγροτών, επιχειρηματιών της Κρήτης, αντιλαμβανόμενοι τη σημασία επάρκειας νερού, ο Οργανισμός θα εκδίδει σε τακτά διαστήματα αναλυτική κατάσταση σχετικά με τις εισροές νερού και τη πληρότητα των 4 ταμιευτήρων που διαχειρίζεται.
Όπως προκύπτει από τον παρακάτω πίνακα υπάρχει αισιοδοξία για την πλήρωση των 2 ταμιευτήρων σε Ηράκλειο και Χανιά (Αποσελέμη και Βαλσαμιώτη), όπως και τη Λιμνοδεξαμενή Αγίου Γεωργίου στο Οροπέδιο Λασιθίου. Ο ταμιευτήρας στους Ποταμούς Αμαρίου ήδη έχει υπερχειλίσει.
2. Έγινε με μεγάλη επιτυχία, παρότι οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ευνοϊκές, ο Αγιασμός των υδάτων σε: Λιμνοδεξαμενή Αγίου Γεωργίου στο Οροπέδιο Λασιθίου, Φράγμα Αποσελέμη στο Ηράκλειο, Φράγμα Ποταμών Αμαρίου στο Ρέθυμνο, με την παρουσία των αρχών του τόπου και πολιτών.