Την τελευταία του πνοή σε κρουαζιερόπλοιο άφησε ένας 54χρονος αλλοδαπός τουρίστας, κι ενώ το πλοίο έπλεε από την Κέρκυρα προς το λιμάνι της Σούδας. Ο άτυχος τουρίστας κατέρρευσε εν πλω και ο γιατρός του κρουαζιερόπλοιου διαπίστωσε τον θάνατό του.
Όπως επισημαίνεται στη σχετική ανακοίνωση του Λιμενικού Σώματος:
"Ενημερώθηκε, πρωινές ώρες της Δευτέρας, το Κεντρικό Λιμεναρχείο Χανίων ότι 54χρονος αλλοδαπός επιβάτης σε Κ/Ζ πλοίο σημαίας Ιταλίας έχασε τις αισθήσεις του, ενώ το πλοίο βρισκόταν εν πλω από Κέρκυρα προς Σούδα.
Ο ανωτέρω μεταφέρθηκε στο ιατρείο του πλοίου, όπου διαπιστώθηκε ο θάνατός του, ενώ μετά τον κατάπλου του πλου διεκομίσθη στο Γενικό Νοσοκομείο Χανίων.
Από την οικεία Λιμενική Αρχή που διενεργεί την προανάκριση παραγγέλθηκε η διενέργεια νεκροψίας – νεκροτομής".