Στην Ελλάδα, οι πιο διαδεδομένες κάμερες είναι αυτές της μέτρησης ταχύτητας, που φροντίζουν για την τιμωρία όσων παραβιάζουν τα όρια, μία από τις βασικές αιτίες πρόκλησης τροχαίων ατυχημάτων.
Τί ισχύει όμως, στη χώρα μας σε ότι αφορά το κινητό τηλέφωνο και την οδήγηση;
Δεν το αντιλαμβάνεσαι αλλά όταν οδηγείς και μιλάς στο κινητό (ή το χειρότερο από όλα πληκτρολογείς μηνύματα) οι κινήσεις και οι αντιδράσεις σου θυμίζουν μεθυσμένο οδηγό. Άρα ο κίνδυνος για κάποιο ατύχημα/δυστύχημα είναι πολύ άμεσος.