Δίνει την δυνατότητα να επικοινωνήσετε με φίλους η την ομάδα σας και να δουλέψετε απο κοινού σε ένα project. Φαίνεται η Microsoft αντιλήφθηκε πόσο δυνατή πλατφόρμα είναι και θέλησε να βγάλει την δική της εκδοχή ώστε να χτυπήσει ανοιχτά εταιρίες αυτού του κλάδου. Το όνομα του web app λέγεται απλά Planner και δίνεται μέσα απο το Ofiice 365 σε επιλεγμένους συνδρομητές για την ώρα. Είναι ίδιο με το Trello και το Asana, δηλαδή φτιάχνεις λίστες με κάρτες και μπορείς να τις μεταφέρεις απο την μια λίστα στην άλλη.
Ορίστε και ένα βίντεο που παρουσιάζει το Tracker και είναι αρκετά ενδιαφέρον(ειδικά για τις επιχειρήσεις που έχουν office 365 και λογικά θα πάρουν το Planner δωρεάν)[Enterprise E1–E5, Business Essentials, Premium and Education]: