Περισσότεροι από 200 φοιτητές-μέλη φοιτητικών συλλόγων έχουν αποκλείσει την είσοδο του ιδρύματος απο την λεωφόρο Κατεχάκη ενώ παρόμοια είναι η εικόνα και στις εισόδους της Ούλοφ Πάλμε και του κοιμητηρίου του Ζωγράφου.
![panepistimio_diamartiria__2_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-06-10/panepistimio_diamartiria__2_.jpg)
![panepistimio_diamartiria__3_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-06-10/panepistimio_diamartiria__3_.jpg)
Στην ανακοίνωσή τους, οι φοιτητικοί σύλλογοι προαναγγέλουν πως από σήμερα ξεκινά η λειτουργία της νεοσύστατης υπηρεσίας και κάνουν λόγο για τα πρώτα φύλλα πορείας στους αστυνομικούς.
![panepistimio_diamartiria__5_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-06-10/panepistimio_diamartiria__5_.jpg)
![panepistimio_diamartiria__1_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2022-06-10/panepistimio_diamartiria__1_.jpg)
Μέχρι στιγμής, οι συγκεντρώσεις είναι ειρηνικές ενώ η Αστυνομία δεν έχει κάνει αισθητή την παρουσία της.