Τα παιδιά του 19ου Δημοτικού Σχολείου Ηρακλείου επισκέφτηκε ο δήμαρχος Ηρακλείου Βασίλης Λαμπρινός μαζί με τον αντιδήμαρχο Παιδείας Γιώργο Βλαχάκη.
Όταν έφτασε η ώρα να ζητήσει από τους μαθητές τι θα ήθελαν από το δήμαρχο, ο κ. Λαμπρινός άκουγε έκπληκτος έναν πιτσιρικά να του ζητάει μια ...ντουλάπα που να έχει μέσα τα παπούτσια του Μέσι!
Ο δήμαρχος θέλοντας να τον βάλει στον πειρασμό, μεταξύ Μπαρτσελόνας και Ρεάλ, για να διακρίνει τα οπαδικά αισθήματα του μικρού, τον ρώτησε εάν προτιμά η ντουλάπα να έχει τα παπούτσια του Ρονάλντο.
Ο μικρός όμως απτόητος, θεωρώντας πως ο δήμαρχος έχει ιδιότητες του Άη Βασίλη, επέμενε στον Αργεντίνο άσσο, αλλά δεν έμαθα με ποια τρίπλα τελικώς ξεγλιστρίσε ο Λαμπρινός από αυτό το όντως προτότυπο... ρουσφέτι !