Μπροστά από τον πρόεδρο της Ένωσης Αστυνομικών Υπαλλήλων Λασιθίου, Γιώργο Καρτσάκη πέρασε ο Αλέξης Τσίπρας, στον Άγιο Νικόλαο. Να μην αδράξει την ευκαιρία ο πρόεδρος; Τον σταμάτησε και είχαν μια ολιγόλεπτη συνομιλία σε σχέση με την υποστελέχωση των αστυνομικών υπηρεσιών.
Μια και η χθεσινή ημέρα ήταν "αφιερωμένη" στην αγροτική ανάπτυξη και τον τουρισμό, ο πρόεδρος των αστυνομικών του Λασιθίου, υπογράμμισε ότι όλα είναι "αλυσίδα" τονίζοντας πως ένα απο τους βασικούς παράγοντες του τουρισμού ειναι η υγεία και η Ασφαλεια. Οι αστυνομικοί του Λασιθίου ελέγχουν την εγκληματικότητα με "όπλο" το φιλότιμό τους, αφού - είναι γνωστό πως - οι ελλείψεις στο νομό αγγίζουν το 30%. Είναι επίσης γνωστό πως οι υπηρεσίες αδυνατούν ακόμη και περιπολικό να βγάλουν στους δρόμους...
Η φυσική και πολιτική ηγεσία τα γνωρίζουν και παραδέχονται το πρόβλημα. Τώρα το γνωρίζει και ο πρωθυπουργός, ο οποίος αφού άκουσε προσεκτικά όσα του ανέφερε ο Γ.Καρτσάκης είπε ότι περιμένει ... υπόμνημα για την κατάσταση του νομού. Μένει να δούμε αν το υπόμνημα θα μπει στο συρτάρι ή θα υπάρξει όντως παρέμβαση!