Το δικό του "μήνυμα" έστειλε σήμερα ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας, Προκόπης Παυλοπουλος, αμέσως μετά την παρέλαση για τον εορτασμό της επετείου της Άλωσης της Τριπολιτσάς στην Τρίπολη.
Με τον δικό του τρόπο, ο κ. Παυλόπουλος πήρε θέση στην κόντρα Φίλη - Εκκλησίας λέγοντας χαρακτηριστικά:
"Τα μεγάλα και τα σημαντικά για το ελληνικό Έθνος μπορούμε να τα πετύχουμε μόνον ενωμένοι. Η Άλωση της Τριπολιτσάς έχει όλα τα βασικά χαρακτηριστικά πραγματικής εθνικής επετείου.
Και τούτο διότι πρώτον αποτελεί αδιαμφισβήτητο ιστορικό γεγονός το ότι μετά την έκρηξη της επανάστασης του 1821, η Άλωση της Τριπολιτσάς υπήρξε η σημαντικότερη επιτυχία των αγωνιστών του 1821, η οποία οδήγησε στην τελική ευόδωση της εθνεγερσίας.
Ευόδωση η οποία οφείλεται επίσης και εν πολλοίς –κι αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε- στην πάντα παρούσα, διαχρονικώς, στους εθνικούς αγώνες για την ελευθερία, την δημοκρατία και το κοινωνικό κράτος δικαίου εκκλησία μας"