Τον Ιούνιο του 1989 ο κόσμος όλος συγκλονίστηκε από τα γεγονότα της πλατείας Τιεν Αν Μεν («ουράνια γαλήνη» στα Κινέζικα) στο Πεκίνο. Τότε ένας φοιτητής που φορούσε ένα λευκό πουκάμισο και κρατούσε δυο σακούλες, στάθηκε γενναία μπροστά στα τανκς που είχε κατεβάσει ο κινεζικός στρατός στο δρόμο και δεν τα άφηνε να περάσουν.
Όπου πήγαινε το πρώτο τανκ, μπροστά του ανθρώπινη ασπίδα για να μην περάσει και ο φοιτητής. Αυτή ήταν η σκηνή που κανείς άνθρωπος δεν πρόκειται να ξεχάσει. Χρόνια μετά, η σκηνή επαναλήφθηκε και στην Ουκρανία.