Μία ψήφο παραπάνω από τις συνολικά 74.285 που ανά την επικράτεια συγκέντρωσε στον β’ γύρο των εκλογών του ΣΥΡΙΖΑ (έναντι των 58.425 της Έφης Αχτσιόγλου) θα μπορούσε να έχει ο Στέφανος Κασσελάκης, αν τον είχε ψηφίσει και η μητέρα του!
Όπως αναφέρει την Τρίτη το ΒΗΜΑ και ο Βηματοδότης, η Λία Κασσελάκη, μητέρα του νέου Προέδρου του κόμματος, δεν ήταν εξ αυτών που τον ψήφισαν.
Ο λόγος δεν είχε να κάνει με κάποια καθυστέρηση στη διαδικασία που της στέρησε τη δυνατότητα να στηρίξει τον γιο της.
Την ψήφο της ο Στέφανος Κασσελάκης τη στερήθηκε «επειδή στην πρώτη εκλογική αναμέτρηση δεν είχε εγγραφεί στους καταλόγους και δεν είχε το δικαίωμα να ψηφίσει», αναφέρει ο Βηματοδοτης.