"Βοηθάω" δε σημαίνει ξεφορτώνομαι ό,τι δε θέλω πια... οι δοκιμαζόμενοι Ουκρανοί - όπως και οι σεισμόπληκτοι του Αρκαλοχωρίου πριν λίγους μήνες - έχουν ανάγκη βοήθεια και όχι προσβολή "αμπαλαρισμένη" ως προσφορά...
Ληγμένα φάρμακα, γόβες, σπασμένα παιχνίδια και άπλυτα ρούχα φτάνουν στην Ουκρανία. Το 80% των φαρμάκων που έφτασε στο νοσοκομείο του Κιέβου, σύμφωνα με τον υπεύθυνο εθελοντικής Lifeguard Hellas, Σπύρο Μητριτσάκη που βρίσκεται στη Λβιβ, ήταν ληγμένο.
Ο όγκος που φτάνει καθημερινά είναι τεράστιος.
"Ακόμη και μεγάλες εταιρίες στέλνουν ληγμένα προϊόντα, αφού πρώτα τα φωτογραφίσουν γεμάτα. Ξεφορτώνονται, αντί να τα πάνε στις χωματερές".
Εικόνες που είδαμε στο όχι και τόσο μακρινό παρελθόν, στο Αρκαλοχώρι.
Φωτογραφία από τα σύνορα Ουκρανίας-Πολωνίας
Δείτε επίσης:
Έστειλαν... στολή αστροναύτη στο Αρκαλοχώρι!