Καλός και άξιος ο νέος καλλιτεχνικός διευθυντής της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Ο Ρεθυμνιώτης Γιώργος Κουμεντάκης αναλαμβάνει από το Φεβρουάριο και φυσικά οι ευχές όλων των συνοδεύουν για καλή επιτυχία.
Αλλά η απορία παραμένει. Γιατί έδιωξαν τον Ηρακλειώτη Μύρωνα Μιχαηλίδη από την Λυρική; Η κ.Κονιόρδου έπλεξε το εγκώμιο, όλοι ξέρουν ότι ήταν απολύτως επιτυχημένος. Εξωστρέφεια, νέες παραστάσεις και το όραμά του για τη νέα λυρική στο ίδρυμα Νιάρχου είχε προχωρήσει. Τώρα έπρεπε να φύγει;
Επειδή είχε δύο θητείες δεν ειναι...δικαιολογία. Προφανώς κάτι άλλο συμβαίνει και δεν θέλω σε καμία περίπτωση να σκεφτώ ότι επειδή άλλαξε ο υπουργός...άλλαξε και πολιτική! Πολύ περισσότερο δεν διανούμαι για μια τέτοια θέση να ειναι πολιτικοί- μικροκομματικοί οι λόγοι. Θα είναι κρίμα για όλους.
ΥΓ: Ο δήμος Ηρακλείου τώρα μπορεί να αξιοποιήσει περισσότερο τον Μύρωνα Μιχαηλίδη για το Πολιτιστικό Κέντρο; Η θα επιμείνει η Λότζια στη γραμμή "δεν θέλουμε την πατρότητα και τη μητρότητα του έργου;"