Το ότι είναι...τραβηχτικός χαρακτήρας ο Αρναουτάκης το ξέρουν όσοι βρίσκονται μαζί του. Αλλά αυτό που συνέβη με τον Κινέζο αξιωματούχο που ήρθε προχές σε Αθήνα και Κρήτη είναι απίστευτο. Οι δύο άνδρες απέκτησαν τέτοια χημεία εξαρχής που-όπως σας ενημέρωσα- το Νο5 της Κίνας είπε στον περιφερειάρχη: "Το απόγευμα που φεύγω θα έρθεις μαζί μου"!
Ναι, ο Αρναουτάκης πήγε μαζί στην Αθήνα και ο Κινέζος δεν τον άφησε στιγμή να φύγει απο κοντά του, ακόμη και στην σημαντική πολιτιστική παρέμβαση που έγινε εκεί, ενώ έβαλε τον υπουργό (όπως σας το λεω!) να καλέσει τον Αρναουτάκη στην Κίνα. Κι αμέσως!